- Štítky blogu
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Speciální dárky které nemají konkurenci
Nasbírejte inspiraci mezi dárky pro muže, nebo prohlédněte kategorii s dáreky pro ženu . Staráme se aby byla nabídka dárků stále originální a tak se můžete spolehnout, že dárky z darkolandia.cz zaručeně potěší. Dárky přehledně rozdělené do kategorií podle příležitostí (dárky k narozeninám, svátek, výročí nebo Vánoce...), druhu ( hrnky,mýdlové květy, vtipné dárky...), nebo zájmů (relaxace, auta, rybaření...) vám usnadní výběr a ušetří čas. Zhotovujeme také dárky pro firmy a originální dárky na zakázku.
🎁 Nejlepší dárky ke každé příležitosti přehledně na jednom místě
Tipy na dárek pro ženu
Oblíbené dárky pro muže
Luxusní mýdlové květy
Tipy na dárek pro učitelku
Dárky pro pivaře
Originální dřevěné hračky
Tipy na dárek pro novomanžele
Úžasné dárky na zakázku
Srandovní ponožky
Dárkové sady pro muže
Největší výběr vánočních dárků
Designové USB flash disky
100+1 tip na dárky
Kosmetické balíčky
Využíváme služeb ověřených dopravců
Jak nás hodnotí zákazníci
Masopust přehledně - Fašank, šibřinky, ostatky, voračky...
Masopust neboli šibřinky
Myslím že není nikdo, do by o masopustu neslyšel. Myslím že mnozí alespoň jednou za život zahlédli masopustní průvod a někteří z nás se masopustu určitě i pravidelně účastní. Rozhodně ale ne všichni účastníci vědí, co stojí za tímto barevným svátkem masek. Jak vlastně masopust vznikl? Jaké tradice jsou s masopustem spojené? Co vůbec je takový masopust? Máme pro vás spoustu informací, které jsou srozumitelné a pár zajímavostí, které o masopustu možná ani sami nevíte.
Ačkoli slovo masopust přímo navádí k představě, že se o masopustu maso nejí, opak je pravdou. Právě masopustní oslavy jsou plné masa, koblih, uzeného, klobás, jaternic... Masopust je oslavou mezi dvojím postním obdobím. Mezi dobou vánoční a velikonoční. Masopust začíná hned po Tříkrálovém svátku tedy 7. ledna a tento začátek má pevný datum. Období konce masopustu je ale pohyblivé. Masopust končí na Popeleční středu. Datum Popeleční středy je závislé na datu Velikonoc a proto se také doba masopustu každý rok liší.
O tradici masopustu se ví, že se drží už více než 700 let. Kde má původ ale není úplně známé. Počátky o masopustu rozhodně souvisí s křesťanstvím a křesťanským kalendářem a má spíše světský charakter. Jako hlavní důvod této velkolepé oslavy plné jídla se uvádí:
- Příprava na jaro
- Příprava na postní období před Velikonocemi
Masopust dnes máme spojený především s barevným průvodem masek. Ten se dodržuje především na území malých obcí, měst, a vesnic. Průvodem zní hudba a dělá se zastavení u některých domů. Je to pravdu krásná podívaná. Starší generace si masopust užívali úplně jinak než my dnes. Víte jak se slavil masopust dříve?
Fašank neboli šibřinky...
I pod těmito názvy můžete masopust znát, nebo mu tak říkáte přímo ve vaší obci. Na takzvaný Tučný čtvrtek začínalo to pravé masopustní veselí. Nebyl snad nikdo, kdo si nedopřál kus tučného masa, nenapil se kořalky nebo piva. O Tučném čtvrtku se nejvíce hodovalo. Taková domácí zabíjačka nebyla v tento den ničím výjimečným. No a dělalo se to hlavně proto, aby byl člověk po celý rok plný síly. V den tučného čtvrtku měli lidé plné stoly klobás, jaternic, ovaru, slaniny, škvarků a každý jedl do sytosti. O masopustu ne nezapomínalo ani na sladké pokrmy. Hospodyně doma připravovaly smažené koblihy na domácím sádle či másle, nebo boží milosti, které sádlo také obsahují, a ještě se mohou namáčet medem a sypat ořechy.
Nejvíce oslavované dny masopustu jsou tradičně tři dny a to neděle, pondělí a úterý. Na neděli připadala i oblíbená taneční zábava. Hned po obědě se na návsích před hospodou scházeli hudebníci a hrálo se a tančilo až do ranních hodin. O masopustním pondělí tato zábava pokračovala.. Hodovalo se , pilo, jedlo a tančilo. Možná nevíte, že se o masopustním pondělí konala taneční zábava jen pro sezdané páry. Říkalo se jí - Mužovský bál. Svobodní na tento bál nesměli. Úterý už pak bylo dnem kdy vycházel slavnostní maškarní průvod. Lidé se nejčastěji převlékaly za zvířata, smrťáky, cikány, šašky, žebráky... Po celou dobu průvodu hrála živá muzika. Pravidlem bylo, že se zastavilo u každého stavení a paní domu masky hostila kořalkou, masem, obilím, vejci, koblihami a penězi. /plný konec masopustu byl o úterní půlnoci, kdy lidé přestali tancovat, muzika hrát a i konec masopustu měl závěrečný rituál. Říkalo se mu pochování basy. Právě to symbolizovalo konce tance a hraní na dalších 40 dnů.
Masopust a zajímavosti
- Možná by vás nikdy nenapadlo jak k sobě mají blízko slova masopust a karneval. Obě slova znamenají téměř to samé. Slovo masopust vzniklo překladem z románského jazyka a znamená opustit maso. Slovo karneval je převzato z italského carnevale, přičemž carne je italsky maso a levare odstranit.
- Období masopustu bylo typické pro konání svateb. Proč dělat dvě oslavy když můžete svatbu pěkně sfouknout na masopust. Navaří se jídla o trochu víc a veselo také bude. I tak naši předci uvažovali. bylo pravidlem že nějaká ta svatba na masopust prostě byla. Když už náhodou ne, mluvilo se o masopustu jako o prašivém.
- Možná nevíte jaká z masek byla v masopustním průvodu ta vůbec nejdůležitější. Byl to šašek s bičem. Ten měl za úkol odhánět lidi kteří masku neměli.
- Asi by vás ani nenapadlo, že k masopustu patří i zábavné hry. Mezi nejoblíbenější patřilo válení se v bahně vypuštěného rybníka, nebo nahánění kohouta se zavázanýma očima.
- Pokud si myslíte, že se úterní konec hudby a tance nedodržoval a hrálo se vesele až do rána, není tomu tak. Mezi lidmi se říkalo, že kdyby veselí pokračovalo, objevil by se ďábel s podobou cizince v zeleném kabátě.
Datum masopustu 2023
- Tučný čtvrtek – 16. února
- Masopustní neděle – 19. února
- Masopustní pondělí – 20. února
- Masopustní úterý – 21. února